می دانیم اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کند باید این باشد که “منظور از طبیعی بودن بایت چیست؟” و ما متوجه هستیم که شاید برای شما کمی عجیب به نظر برسد، اما در واقع ممکن است بایت شما مشکل داشته باشد. احتمال زیادی وجود دارد که نام اوربایت و آندربایت را شنیده باشید، اما آیا می دانستید 4 نوع بایت مشکل دار وجود دارد؟

از آنجا که شما اکنون در حال خواندن این مطلب هستید، از ابتدا شروع کنیم: اصلاً چرا داشتن یک بایت طبیعی مهم است؟

نحوه قرار گرفتن دندان ها روی یکدیگر

وقتی می گوییم بایت، چیزی که در مورد آن صحبت می کنیم نحوه به هم رسیدن فک های بالا و پایین است. دندان های فک بالای شما باید اندکی روی دندان های فک پایین شما قرار بگیرند و نقاط برجسته دندان های مولر شما باید با فرو رفتگی های دندان های مولر مقابل تطبیق داشته باشند. اگر فک شما به این شکل است، به احتمال زیاد یک بایت سالم دارید.

هنگامی که یک بایت سالم دارید، عملکرد دندان های شما را بهبود می دهد، همچنین دندان های شما را متعادل می کند. اگر بایت شما ناهمراستا باشد، می تواند حتی به برخی از دندان ها فشار وارد کند که می تواند به طور ناهموار آنها را فرسایش دهد.

عملکرد بایت همچنین برای تعدادی از کارها مانند جویدن، بلع، تنفس، تقارن صورت، هضم و موارد دیگر مهم است.

نشانه بایت بدون مشکل

درد نداشتن

شما در بایت خود نباید هیچ دردی را تجربه کنید، اگر در استخوان فک یا عضلات اطراف فک خود درد دارید، این می تواند نشانه ای از ناهماهنگی بایت باشد.

دندان ها

اگر دندان های شما در خط فک بالا و پایین با یکدیگر هم راستا و متقارن هستند، این نشانه خوبی است که بایت شما سالم است. دندان های شما به گونه ای طراحی شده اند که نیروی یکدیگر را خنثی کنند، آنها را به عنوان چرخ دنده های یک دستگاه در نظر بگیرید. اگر یک دنده کار نکند، می تواند برای کل دستگاه مشکل ایجاد کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  لق شدن دندان و درمان ارتودنسی

گاز گرفتن و جویدن فعالیت هایی هستند که باعث بروز آسیب می شوند و اگر دندان های شما همراستا نباشند، به جای غذایی که می جوید، نیرو به فک و دندان های شما وارد می شود.

زبان

زبان شما می تواند نشانگر خوبی برای یک بایت مشکل دار باشد. اگر بایت شما در یک راستا نباشد، احتمال زیادی وجود دارد که زبان شما بریده شود یا در طرفین سوراخ شود، که می تواند منجر به ایجاد زخم های باز شود که احتمال عفونی شدن را بیشتر خواهد کرد.

مشکلات بایت

مشکلات بایت

اکنون به این بپردازیم که یک بایت مشکل دار چیست؟

بنابراین اگر تا به حال اصطلاح مال اکلوژن را شنیده اید، در لاتین به معنای واقعی کلمه به معنای بایت مشکل دار است. نشانه های زیادی وجود دارند که به شما کمک می کنند نشان دهند ممکن است بایت مشکل داری داشته باشید و ما فقط در یک توضیح مختصر آنها را بررسی می کنیم، اما ابتدا می خواهیم آنچه که ممکن است باعث ایجاد یک بایت مشکل دار شود را بررسی کنیم.

مال اکلوژن می تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

 • وراثت
 • تفاوت در اندازه دو فک بالا و پایین
 • تفاوت در اندازه دندان ها
 • دندان های از دست رفته، دندان های اضافی یا دندان های نهفته
 • نقایص مادرزادی، مانند شکاف کام
 • ناهماهنگی ترمیم فک بعد از یک آسیب
 • عادات دوران کودکی مانند مکیدن شست، استفاده طولانی مدت از پستانک یا فشار دادن زبان

اکنون متوجه شدیم که چه چیزی می تواند باعث بروز مشکل در بایت شود، حال توضیح می دهیم که انواع مختلف بایت مشکل دار کدامند؟

انواع مشکلات بایت

وقتی صحبت از انواع مشکلات بایت می شود، به طور کلی چهار نوع وجود دارد: اوربایت، آندربایت، کراس بایت و اپن بایت.

 • اوربایت- در حالی که باید مقداری همپوشانی دندان های جلوی فک پایین شما وجود داشته باشد، در برخی موارد افزایش اوربایت می تواند باعث قرار گرفتن دندان های جلو روی لثه ها شود.
 • کراس بایت- این حالتی است که در آن دندان های فک بالا به نوعی داخل دندان های فک پایین قرار می گیرند، ممکن است در یک سمت یا هر دو سمت فک اتفاق بیفتد.
 • آندربایت- این حالتی است که در آن، فک پایین روی دندان های فک بالا قرار می گیرد.
 • اپن بایت- اپن بایت وضعیتی است که در آن دندان های جلو به هیچ وجه با دندان های فک پایین تماس ندارند، در حالی که دندان های مولر عقب با یکدیگر تماس دارند. بنابراین دهان هرگز در وضعیت استراحت قرار نمی گیرد.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  علت شکست ایمپلنت های دندانی و راهکارهای مقابله

نشانه هایی که نشان می دهند بایت شما می تواند مشکل دار باشد؟

برای برخی افراد ممکن است بدیهی باشد که بایت مشکل داری دارند، اما برای برخی دیگر ممکن است این علائم چندان قابل توجه نباشد. برخی از علائم نشان دهنده بایت مشکل دار عبارتند از:

علائم TMJ

مفصل فکی- گیجگاهی مفصلی است که در هر دو طرف صورت وجود دارد و فک پایین را به جمجمه متصل می کند. این مفصل خاص نقش بسیار زیادی در کمک به فک شما برای داشتن محدوده لازم دارد (پس فکر کنید بر حرکت صحبت کردن، خمیازه کشیدن و مهمتر از همه جویدن تاثیر می گذارد).

علائم TMJ شامل درد هنگام حرکت دادن فک، سفتی، درد و صدای کلیک هنگام باز و بسته کردن دهان هستند.

سر درد

سردرد ممکن است به عنوان یک علامت چشمک زن از بایت مشکل دار به نظر نرسد، زیرا سر درد می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، اما آنها یک علامت هستند.

هنگامی که بایت شما همراستا نیست، ممکن است عضلاتی که فک شما را حرکت می دهند بسیار منقبض و کشیده شوند. این تنش ایجاد شده می تواند سردردهایی از خفیف تا شدید را ایجاد کند.

مشکلات بایت

مشکلات بایت

مشکل در صحبت کردن

گرچه، این علامتی نیست که همه آن را داشته باشند، اما برای برخی قطعاً چنین خواهد بود. شایان ذکر است، برای اکثر بیماران هنگامی که فک خود را با ابزار ارتودنسی اصلاح می کنند، مشکل صحبت کردن کاهش می یابد.

اگر به دلیل سفتی در فک خود در تلفظ یا ادای برخی کلمات مشکل دارید، این نشانه خوبی از بایت نامناسب است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مشاوره ارتودنسی چگونه انجام می شود؟

دندان قروچه کردن

دندان قروچه یک مسئله جدی است که می تواند عواقب بدی برای لبخند شما داشته باشد، اگر دندان قروچه کنید می تواند منجر به بروز درد در فک و سر درد شما نیز شود.

نام فنی دندان قروچه براکسیسم است و بیشتر برای افرادی اتفاق می افتد که بایت آنها درست نیست. فشاری که به دلیل ناهماهنگی به فک وارد می شود می تواند بیشتر باعث فشردن دندان ها روی یکدیگر شود.

دندانپزشک شما متوجه می شود

این یکی از آخرین علائم چشمک زن است، دندانپزشک شما در حین معاینه متوجه می شود که مشکلی وجود دارد. چشم آموزش دیده دندانپزشک شما ممکن است بتواند دندان هایی که به درستی روی هم قرار نمی گیرند را تشخیص دهد، حتی اگر لبخند شما بد به نظر نرسد.

دندانپزشک شما همچنین می تواند به شما بگوید که آیا دندان های شما به طور ناموزون فرسوده شده اند. اگر بایت مشکل دار داشته باشید ممکن است دندان های شما به طور ناموزون فرسوده شده باشند. پس از اصلاح بایت، می توانید بایت متعادلی داشته باشید و فرسایش دندان های شما نیز اصلاح می شود.

چگونه یک بایت مشکل دار را اصلاح کنیم؟

از آنجا که همراستا کردن فک شما فقط با مداخله ارتودنتیک انجام می شود، به طور کلی اصلاح ناهماهنگی بایت کار پیچیده ای است، بنابراین الاینرهای شفاف مانند اینویزیلاین واقعا ایده آل نیستند. بریس ها بهترین گزینه برای اعمال فشار کافی به دندان ها برای تنظیم مجدد فک هستند، این معمولاً توسط الاستیک ها انجام می شود.

اما بهترین راه برای پی بردن به اینکه آیا بایت مشکل داری دارید یا خیر، مشورت با متخصص ارتودنسی است. ارتودنتیست ها تنها متخصصانی هستند که می توانند دندان ها، فک، دهان و صورت شما را همراستا کنند.

پس از خواندن این مقاله اگر فکر می کنید ممکن است بایت شما مشکل داشته بشد، همین امروز برای مشاوره خود وقت رزرو کنید تا فک شما ارزیابی شود.