ارتودنتیست کیست؟ ارتودنتیست چکار می کند؟

ارتودنسی نخستین تخصص دندانپزشکی بود و در سال 1900 ابداع شد. از آن زمان تاکنون این شاخه دندانپزشکی وجود داشته است زیرا قبل از آن زمان تا به امروز، افراد به کسی نیاز دارند که دندان های کج و جابجا شده یا فک نامتناسب آنها را اصلاح کند. و این همین کاری است که ارتودنتیست ها انجام می دهند!

مراجعه به ارتودنتیست بین کودکان بسیار رایج است، اما هرگز سن شما برای آغاز درمان ارتودنسی و داشتن لبخندی زیبا آنقدر زیاد نیست که نتوانید آن را انجام دهید. بنابراین، خواه به دنبال اصلاح لبخند خود یا فرزندتان هستید، ارتودنتیست ها منتظرند تا به شما کمک کنند. اما قبل از نخستین جلسه، لازم است یک مشاوره اولیه با ارتودنتیست داشته باشید.

مطمئن نیستید طی جلسه مشاوره ابتدایی ارتودنسی چه اتفاقی می افتد؟ نیازی نیست نگران باشید، زیرا ما در این مقاله هر آنچه لازم است در مورد مشاوره اولیه ارتودنسی بدانید را برای شما توضیح خواهیم داد. به خواندن این متن ادامه دهید تا بیشتر در مورد روند کار آشنایی پیدا کنید.

مشاوره ارتودنسی

مشاوره ارتودنسی

سوابق پزشکی و دندانپزشکی

قبل از آغاز، نخستین کاری که ارتودنتیست شما انجام خواهد داد این است که از شما درخواست می کند برگه مهمی را که مربوط به سوابق پزشکی و دندانپزشکی شما می باشد را پر کنید. هر دوی آنها فوق العاده مهم هستند، بنابراین مطمئن شوید اطلاعاتی که در آن ثبت می کنید صحت داشته و درست باشند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی در کوتاه مدت

ارتودنتیست همه سوابق دندانپزشکی شما را مرور خواهد کرد. این کار به وی کمک می کند مشخص نماید آخرین مرتبه کی به دندانپزشک مراجعه داشته اید، و آخرین بار چه زمانی عکس رادیو گرافی با اشعه ایکس گرفته اید، و اطلاعات دیگر. این اطلاعات، همراه با سوابق پزشکی عمومی شما همگی توسط ارتودنتیست قبل از گرفتن هر تصمیمی مد نظر قرار می گیرند.

شرایط هر فردی متفاوت است زیرا هر کسی نیازها یا مشکلات دندانی متفاوتی دارد.

معاینات و عکس برداری های دهانی

گام بعدی در مشاوره ارتودنسی معاینات دهانی و گرفتن تصاویر لازم می باشد. تکمیل معاینات دهانی به ارتودنتیست شما اجازه می دهد هر گونه مشکلی که ممکن است در اسناد پزشکی شما ثبت نشده است را ببیند. برای مثال، شما حفره دندانی دارید که نیاز به پر کردن دارد و باید قبل از قرار گرفتن بریس ها روی دندان ها اصلاح شوند.

معاینات ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • معاینات دهانی با استفاده از ابزارهای دستی، که در آنها لثه ها و دندان های شما بررسی می شوند.
  • قالب گیری از دندان ها با استفاده از خمیرهای دندانپزشکی که با استفاده از آنها نمونه دندان ها ساخته می شود.
  • تصویر برداری از دندان ها به شکل اشعه ایکس که دندان ها و فک را شامل می شود.

این فرایند شباهت زیادی به مراجعات معمولی دندانپزشکی دارد. و اگر شما پیش از به دندانپزشک مراجعه کرده باشید، تجربه آشنایی برای شما خواهد بود. معاینات دهانی و تصویر برداری های دندانی مشخص می کنند قبل از ادامه روند کار چه مراقبت های دندانپزشکی نیاز هستند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی چیست

ممکن است مسائل دندانی برجسته ای وجود داشته باشند که باید قبل از مراقبت های ارتودنسی به آنها پرداخته شود. و یک ارتودنتیست می تواند مشکلات دندانی کوچک مربوط به دندان ها و فک کودکان را در حالی که هنوز دندان های شیری وجود دارند تشخیص دهد.

مشاوره ارتودنسی

مشاوره ارتودنسی

طرح درمان اولیه

ارتودنتیست پس از مرور اسناد و مدارک پزشکی و معاینه شما طرح درمان اولیه را مشخص خواهد کرد. این طرح درمان ممکن است ابتدا شامل اصلاح مشکلات دندانی باشد. لازم است یک جلسه برای اصلاح مشکلات با دندانپزشک داشته باشید.

علاوه بر این، طرح درمان شامل این می شود که کدام روش برای دستیابی به بهترین نتایج استفاده خواهد شد و دستیابی به آنها چه مدت طول خواهد کشید. طرح درمان گام مهمی در طول مشاوره است زیرا به بیمار درک بهتری از آنچه می دهد که می تواند از فرایندهای اصلی که در پیش خواهد داشت انتظار داشته باشد.

پرسش و پاسخ

اکنون بهترین زمان برای پرسیدن هر گونه پرسشی است که ممکن است شما داشته باشید. ارتودنتیست شما زمان کافی در اختیار شما قرار خواهد داد تا راجع به پرسش های خود فکر کنید. وی خوشحال خواهد بود تا به آنها پاسخ دهد و هر گونه نگرانی که دارید را برطرف کند.

علاوه بر  این، ممکن است مطالب آموزشی در مورد خدماتی که قرار است دریافت کنید نیز به شما داده شوند. این مطالب اغلب به شکل بروشور هستند و بسیار کمک کننده می باشند و می توانید آنها را با خود به منزل ببرید و هر زمان دوست داشتید آنها را مطالعه کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اختلالات و مشکل مفصل فکی گیجگاهی

بیمه و پرداخت هزینه

وقتی شما همه این اطلاعات را جمع آوری کردید، و ارتودنتیست شما همه چیزهایی که نیاز دارد را بدست آورد، گام بعدی صحبت کردن در مورد بیمه و نحوه پرداخت هزینه های درمان است. هزینه های ارتودنتیست برای یک فرایند به موقعیت هر فرد بستگی دارد. ارتودنتیست شما گزینه هایی برای پردداخت در اختیار شما قرار خواهد داد.

برنامه ریزی برای جلسه اول

نخستین گام برای تکمیل مشاوره ارتودنسی برنامه ریزی برای نخستین جلسه درمان است. اگر قبل از آغاز روند درمان هیچ اقدام دندانپزشکی دیگری نیاز نداشته باشید، می توانید هر زمانی تمایل دارید، برای شروع برنامه ریزی کنید. این جلسه حتی می تواند بلافاصله پس از مشاوره انجام شود.

هر زمانی که برای جلسه نخست ارتودنسی مشخص می کنید باید به گونه ای برنامه ریزی کنید که حداقل یک یا یک ساعت و نیم برای قرار گیری بریس ها روی دندان ها اختصاص دهید تا این کار با خیال راحت و بدون هیچ عجله ای برای شما انجام شود.

پس چه چیزی شما را از مشاوره اولیه ارتودنسی باز می دارد؟

انجام هر کاری برای نخستین بار باعث بروز اضطراب می شود. اما مشاوره اولیه ارتودنسی این هراس شما را از بین خواهد برد.