آیا شما هم از لبخند خود احساس خوبی ندارید و فکر می کنید لبخندتان لثه ای است؟ آیا خط لثه شما نیز دندان های شما را تحت الشعاع قرار می دهد تا جایی که آنها برای صورت شما خیلی کوتاه به نظر می رسند. اگر اینطور است، شما تنها نیستید. این مشکلی است که تحت عنوان لبخند لثه ای شناخته می شود. بهبود لبخند می تواند شامل چیزی بیشتر از دندان ها شود و لثه ها را نیز در بر بگیرد! شاید شما نیز تاکنون اصطلاحاتی مانند لیفت صورت، لیفت گردن، و حتی لیفت لب شنیده باشید، اما لیفت لثه چطور؟ ما در این مقاله راجع به این موضوع برای شما صحبت خواهیم کرد.

افتخار دندانپزشکی زیبایی به این است که همه نوع مشکلات و شکایات مربوط به لبخند را برطرف می کند. وقتی نوبت به لبخند لثه ای می رسد، فرایندهای زیبایی لثه یا جینجیوکتومی (لیفت لثه) گزینه های شناخته شده ای هستند. لیفت لثه که یک فرایند زیبایی است، می تواند ظاهر لبخند شما را به میزان قابل چشمگیری بهبود دهد و یک چارچوب فوق العاده به آن ببخشد. بعلاوه، این درمان می تواند خطر ابتلا به بیماری های لثه را نیز کاهش دهد. لیفت زیبایی لثه با برداشتن لثه اضافی می تواند به خلق یک لبخند متقارن و یکدست کردن لثه ها کمک کند. این فرایند که تحت عنوان کانتور لثه نیز نامیده می شود، یک جراحی جزئی است که می تواند به عنوان یک درمان به تنهایی انجام شود تا شکل لثه های اطراف دندان ها و ظاهر خط لثه را تغییر دهد. اما این درمان اغلب با دیگر فرایندهای زیبایی (مانند ونیرها و حتی فیلر لب) ترکیب می شود تا تغییری محسوس تر در لبخند فرد ایجاد نماید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دیر افتادن یا نیفتادن دندان شیری در کودکان

این فرایند می تواند هم برای دندان های بالا انجام شود هم برای دندان های پایین، گرچه معمولاً تنها دندان هایی را شامل می شود که وقتی بیمار لبخند می زند، قابل مشاهده هستند.

علل لثه ای بودن لبخند کدامند؟

یک لبخند فوق العاده یک لبخند متعادل است. لبخند لثه ای نتیجه عدم تعادل داخل دهان است. به طور کلی چهار عامل موجب لثه ای به نظر رسیدن لبخند می شوند:

  • لثه ها. اغلب، مشکل خود لثه ها هستند، زیرا بافت لثه ها می توانند بیشتر از آنچه باید، برجسته می شوند.
  • دندان ها. اندازه و شکل دندان ها می تواند ظاهر لبخند لثه ای ایجاد نماید. اگر آنها به شکلی باشند که نتوان آنها را پنهان نگه داشت، لثه ها بزرگتر از حد معمول به نظر خواهند رسید.
  • فک. وضعیت عمودی فک شما می تواند روی لثه ای به نظر رسیدن لبخند تأثیر بگذارد.
  • لب ها. ارتفاع لب بالای فرد ممکن است خیلی کوتاه باشد و ظاهر لثه ها بزرگ به نظر برسد. به همین ترتیب، اگر لب های شما بیشتر از حد طبیعی به عقب برگردند، نتیجه می تواند لبخند لثه ای باشد.
لیفت لثه

لیفت لثه

فرایند لیفت لثه چگونه انجام می شود؟

در صورتی که عامل لثه ای به نظر رسیدن لبخند بزرگ بودن لثه ها باشد، لیفت لثه درمان پیشنهادی دندانپزشک شما خواهد بود. وقتی قرار است لیفت لثه انجام شود، دو گزینه وجود دارد، گزینه نخست (که شناخته شده تر است) روش برداشت بافت با جراحی است. به جای آن، لیفت لثه با لیزر نیز می تواند به همین نتایج دست پیدا کند. در هر صورت، معمولاً دندانپزشک شما کار خود را با گرفتن عکس از دندان ها و لبخند بیمار از زاویه های مختلف آغاز می کند. علاوه بر این، قبل از انتخاب بهترین راهکار برای زدودن مقداری از بافت لثه و خلق یک لبخند متعادل تر، از اندازه دندان ها نیز اطلاعاتی جمع آوری می کند. این گام ها معمولاً در طول مشاوره اولیه برداشته می شوند، که بعلاوه زمان گفتگو و بحث در مورد انتظارات شما از فرایند درمان و پرسیدن هر سؤال مربوطی است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  برداشتن براکت‌ ارتودنسی (دی باندینگ)

در روزی که فرایند انجام می شود، ابتدا بی حس کننده موضعی برای شما تزریق می شود که روی لب های شما تأثیری نخواهد داشت. برای انجام این کار، دندانپزشک معمولاً سقف دهان را بی حس می کند، که شما را قادر می سازد در طول فرایند لبخند بزنید- و اجازه می دهد نتایج چک شوند. گرچه خود فرایند بدون درد خواهد بود، اما با از بین رفتن اثر داروی بی حس کننده، ممکن است مقداری ناراحتی خفیف وجود داشته باشد. نتایج این درمان دائمی هستند، که باعث می شود یکی از انتخاب های رایج برای بهبود لبخند باشد.

لیفت لثه

لیفت لثه

با لیفت لثه چه فرایندهایی انجام می شوند؟

لیفت لثه، بسته به اهداف و نگرانی های بیمار، می تواند با تعدادی از درمان های دیگر ترکیب شود. برای افرادی که دندان های کوچکتر یا لکه و تغییر رنگ دارند، ونیرهای دندانی می توانند در کنار لیفت لثه استفاده شوند. آنها قادرند لبخند شما را به طور کامل تغییر دهند و حتی فواصل کوچک را بدون نیاز به ارتودنسی ببندند.

افرادی که درمان ارتودنسی آنها با بریس های سنتی یا اینویزیلاین با موفقیت به اتمام رسیده است نیز اغلب گزینه های خوبی برای کانتور لثه، به عنوان فرایند تکمیلی هستند. وقتی دندان ها به درستی صاف و یکدست شدند، ممکن است بیمار احساس کند لازم است لبخند او اندکی بزرگتر شود و لیفت لثه راهی برای دستیابی به آن است.

اگر لبخند شما پس از لیفت لثه نیاز به روشن تر و درخشان تر شدن دارد، گزینه های سفید کردن تخصصی دندان ها نیز گزینه هایی فوق العاده ای هستند. بهتر است راجع به این گزینه ها با دندانپزشک خود صحبت کنید و از استفاده از هر گونه محصول سفید کننده خانگی خودداری کنید تا از بروز هر گونه حساسیت یا آسیب در طول روند بهبود جلوگیری نمایید.

لیفت لثه

لیفت لثه

روند بهبود بیمار به چه صورت است؟

به طور کلی، دندانپزشکان معمولاً بیماران خود را به خوردن غذاهای نرم و مسواک زدن با دقت به مدت 7 تا 10 روز پس از فرایند لیفت لثه تشویق می کنند کمپرس آب سرد و در صورت نیاز برای کنترل ناراحتی و تورم، داروهای مسکن نیز می توانند استفاده شوند، در حالی که شستشوی دهان با محلول آب و نمک رقیق شده یا یک دهانشویه تجویزی اطراف محل برش را تا زمانی که بهبود پیدا کند تمیز نگه می دارد. بهبود کامل لثه ها می تواند سه ماه طول بکشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع درمان‌های ارتودنسی

چشم انداز بیمار

اکنون که شما می دانید چه فرایندهایی برای انجام این کار انجام می شوند، زمان آن رسیده است که پای صحبت بیماران دیگر بنشینید و تجربیات آنها در مورد جراحی لیفت لثه را بشنوید.