یک لبخند درخشان و سالم یکی از ارکان زیبایی است. اگر از ظاهر دندان های خود راضی نیستید، آنها را پنهان نکنید! طرح لبخند زیبای خود را با کمک دندانپزشک خلق نمایید. برای خلق طرح لبخند، خدمات دندانپزشکی متعددی با یکدیگر ترکیب می شوند تا برای بیمار لبخند متقارن و جذاب رویاهای او را بوجود بیاورند. دندانپزشکان با بازسازی هدفمند و سفارشی لبخند، بهبودی فاحشی در زیبایی و عملکرد دندان های بیماران خود ایجاد می کنند. اگر مطمئن نیستید که آیا طرح لبخند برای شما مناسب است یا خیر، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم این را بفهمید. قبل از آن این مقاله را بخوانید تا به پاسخ تعدادی از پرسش های خود دست یابید.

طرح لبخند

طرح لبخند

طراحی لبخند چکار می کند؟

طرح لبخند می تواند دامنه وسیع و متنوعی از مشکلات زیبایی و عملکردی دندان ها را برطرف سازد. مراحل و نتایج مطلوب بازسازی لبخند نیازهای منحصر بفرد و ویژه و نیز اهداف شخصی هر بیمار از درمان را منعکس می کند. برای انجام درمان، دندانپزشک سن، جنسیت، و مشخصه های ویژه چهره فرد را مد نظر قرار می دهد تا طرح درمان صحیحی بریزد. هیچ دو طرح لبخندی مانند یکدیگر طراحی نمی شوند. طرح لبخند می تواند کارهای زیر را انجام دهد:

  • دندان های سفیدتر و درخشان تر
  • ایجاد تعادل در نحوه قرار گیری دندان ها
  • یک اندازه کردن ارتفاع و عرض دندان ها
  • دستیابی به نسبت بهتر لثه به دندان
  • محکم کردن دندان ها و عملکرد دندانی
  • به بیمار کمک می کند انحنای لبخند متناسب با لب ها باشد
  • خطر پوسیدگی دندان ها، بیماری لثه، و عفونت را کاهش می دهد
  • افزایش چشمگیری در اعتماد به نفس بیمار ایجاد خواهد کرد
  • باعث می شود کل صورت جوان تر و سالم تر به نظر برسد
طرح لبخند

طرح لبخند

گزینه های طرح لبخند چه چیزهایی هستند؟

یک طرح لبخند که به صورت سفارشی طراحی شده باشد درمان های زیر را شامل می شود، اما محدود به آنها نمی شود:

اینویزیلاین، سفید کردن دندان ها، روکش های دندانی، ونیرهای پرسلاین، ونیرهای کامپوزیتی، ایمپلنت های دندانی، کانتورینگ لثه ها، و باندینگ زیبایی دندان ها. دندانپزشک زمانی را صرف بررسی وضعیت دندان ها و لبخند شما خواهد کرد و راجع به اهداف و گزینه های درمان توصیه شده ای که برای شما مناسب تر هستند صحبت خواهد کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دهان سالم پنجره ای رو به بدن سالم

اینویزیلاین چیست؟

آیا دندان های فشرده و نامرتب، یا با فاصله زیاد دارید و نمی خواهید به استفاده از بریس های فلزی فکر کنید؟ اینویزیلاین ها لبخند شما را با تری های صاف کننده شفاف و راحت اصلاح خواهند کرد. اینویزیلاین ها یک دسته تری هستند که به صورت سفارشی ساخته شده اند که به تدریج و به مرور زمان وضعیت دندان ها را تغییر می دهند. اینویزیلاین گزینه ای شناخته شده برای افراد بزرگسال پر مشغله است که می خواهند دندان های خود را صاف کنند اما نمی خواهند در ظاهر آنها چیزی مشخص باشد.

سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن تخصصی دندان ها امن ترین و بی خطرترین و مؤثرترین راه حلی است که می توان با کمک آن دندان هایی سفیدتر و درخشان تر خلق کرد. برخی دندانپزشکان سفید کردن دندان را با کمک نور لیزر در مدت زمان کوتاه تری انجام می دهند. دندان ها تا ده درجه می توانند روشن تر شوند. بیماران گزینه سفید کردن تخصصی دندان ها در مطب (آفیس بلیچینگ) یا تری های سفید کننده دندان داخل منزل را دارند. برخی بیماران با ۱۰ روز استفاده از تری ها داخل منزل پس از آفیس بلیچینگ، به بهترین و سفیدترین نتایج ممکن دست پیدا می کنند. استفاده از مواد سفید کننده OTC می تواند موجب حساسیت شدید لثه ها و خلق نتایج کوتاه مدت تر و متناقض شود. استفاده از خمیر دندان های سفید کننده نمی تواند چنین نتایجی را به جای بگذارد.

طرح لبخند

طرح لبخند

روکش دندان چیست؟

روکش های دندانی نوع ترمیم دندانی هستند که برای بهبود عملکرد دندان ها و نیز ظاهر آنها مورد استفاده قرار می گیرد. روکش دندان سفارشی ساخته می شود و متناسب با رنگ دندان های موجود بیمار هستند. روکش های دندان می توانند برای برطرف کردن مشکلاتی مانند ترک های دندانی، پوسیدگی، پر شدگی های آسیب دیده، یا پس از درمان ریشه (عصب کشی) استفاده شوند. علاوه بر این، روکش های دندانی می توانند به ارتفاع دندان اضافه کنند یا ایمپلنت های دندانی را پنهان کنند.

ونیر پرسلاین چیست؟

ونیرهای پرسلاین روشی فوق العاده برای ایجاد لبخندی زیبا و متقارن برای فرد است. ونیرهای پرسلاین جلوی دندان های شما را پوشش می دهند تا لبخند شما به شکل و رنگ ایده آل خود برسد. هر پوسته پرسلاین به صورت سفارشی شکل داده می شود تا به شکل ظاهری مطلوب بیمار برسد. ونیرهای پرسلاین از مواد سرامیکی محکم ساخته می شوند و برای ایجاد بهبودی با دوام به دندان ها چسبانده می شوند. ونیرهای پرسلاین قادرند دندان های ترک خورده، لب پر شده، کج، بد رنگ شده، با فاصله زیاد، یا بد شکل را اصلاح نمایند. ونیرهای پرسلاین به یک فرایند دو مرحله ای نیاز دارند.

ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیرهای کامپوزیت مانند ونیرهای پرسلاین روی سطح جلوی دندان ها اعمال می شوند، اما مقاوم تر از ونیرهای پرسلاین هستند. ونیرهای کامپوزیت همرنگ دندان های موجود هستند. نیاز نیست قبل از قرار گرفتن آنها روی دندان ها تغییری در ساختار آنها ایجاد شود، که باعث می شود بیمار قادر باشد در یک جلسه ونیر های خود را دریافت کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  لکه های سفید روی دندان ها در طول ارتودنسی

ایمپلنت دندانی چیست؟

فواصل به جای مانده از افتادن دندان ها را نادیده نگیرید! ایمپلنت های دندانی جایگزین هایی دائمی برای دندان های از دست رفته هستند که توانایی لبخند زدن و راحت جویدن بیمار را احیاء می کنند. ایمپلنت های دندانی به میله های فلزی باریکی که داخل لثه کار گذاشته می شوند چسبانده می شوند. آنها همرنگ دندان های طبیعی هستند. اگر یک بیمار تعدادی از دندان های او بد رنگ یا بد شکل باشند، بریج های دندانی کمک می کنند ایمپلنت های دندانی به روکش های دندانی متصل شوند که دندان های مد نظر را پوشش دهند.

طرح لبخند

طرح لبخند

کانتور لثه چیست؟

بافت های اضافی لثه برای بسیاری از بیماران آزار دهنده هستند. بافت های لثه می توانند دندان های سالم را پنهان کنند و لبخندی با دندان های کوتاه خلق کنند. بعلاوه، لثه ها ممکن است غیر همسطح باشند. کانتور لثه ها توسط یک دندانپزشک متخصص راهکاری بی خطر و مؤثر برای پرداختن به مشکل بافت های اضافی لثه است و حاصل آن لبخندی متعادل تر و درخشان خواهد بود.

باندینگ دندان چیست؟

باندینگ زیبایی دندان با استفاده از رزین های همرنگ دندان ها انجام می شود. باندینگ های دندانی زیبایی، نقائص جزئی دندان ها، از جمله لب پر شدگی ها، ترک ها، شکاف ها، یا لکه های روی دندان ها را برطرف می کنند. اگر مشکلات دندانی بیمار به اندازه ای نیستند که مداخلات دندانپزشکی بیشتر نیاز باشند، باندینگ دندانی راهکار زیبایی مؤثر و با دوام است.

آیا می توان دندان های شکسته را اصلاح نمود؟

آری! دندان های شکسته را می توان با روکش های دندانی، باندینگ های زیبایی، یا ونیرها اصلاح نمود. مناسب ترین راهکار برای دندان های شما به وضعیت دندان های شما، ترجیح شخص شما، و نیز نظر متخصص دندانپزشکی شما بستگی دارد.

طرح لبخند

طرح لبخند

فاصله بین دندان ها را چگونه باید اصلاح کرد؟

فاصله بین دندان ها را می توان با ونیرها، باندینگ زیبایی، یا بریس ها و اینویزیلاین ها اصلاح نمود. اگر فاصله بین دندان ها ناشی از افتادن دندان ها باشد، بیماران می توانند فواصل بین دندان ها را با ایمپلنت های دندانی پوشش دهند تا نتایجی با دوام تر و با ظاهری طبیعی تر در بر داشته باشند.

چه افرادی طرح لبخند نیاز دارند؟

اگر دندان های بد رنگ، لب پر شده، یا ترک خورده دارید، شما گزینه خوبی برای اصلاح لبخند با استفاده از طرح لبخند هستید. مردان و زنانی که تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند گزینه های خوبی برای اصلاح طرح لبخند هستند. افرادی که می خواهند از طرح لبخند استفاده نمایند باید همه دندان های دائمی آنها درآمده باشند. خواه به فکر بهبود چند دندان یا همه دندان های خود هستید، دندانپزشکان این تخصص را دارند که انتظارات شما را برآورده سازند و لبخندی که لیاقت آن را دارید برای شما بسازند.

طرح لبخند

طرح لبخند

چه گزینه های طرح لبخندی برای ما مناسب هستند؟

دندانپزشک شما طی مشاوره اولیه مناسب بودن شما برای اصلاح طرح لبخند را مشخص خواهد نمود. دندانپزشک سوابق دندانپزشکی شما را بررسی خواهد کرد و راجع به نگرانی های کنونی شما صحبت خواهد کرد. در ادامه یک دسته آزمایشات و تصویر برداری ها را انجام خواهد داد از جمله تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس، عکس های فوتوگرافی پزشکی از دندان ها، تصویر برداری های سرطان های دهانی، بررسی حفره های دندانی، و نیز ارزیابی بایت. اغلب دندانپزشکان از نمونه عکس های قبل و بعد بیماران دیگر استفاده می کنند و نیز از تصاویری که خودتان همراه دارید استقبال می کنند تا کمک کنند جزئیات مد نظر شما را بهتر درک کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سفید کردن دندان در منزل یا هوم بلیچینگ

اصلاح طرح لبخند چه مدت طول می کشد؟

طول فرایند اصلاح طرح لبخند، بر اساس فرایند انتخابی شما متفاوت خواهد بود. سفید کردن دندان ها در مطب یا آفیس بلیچینگ یا قالب گیری برای دریافت اینویزیلاین ها کمتر از یک ساعت تکمیل می شود. بیماران گزینه ترکیب پاکسازی بهداشتی یا معاینه بیماری لثه با برنامه طرح لبخند خود را دارند. برای راحتی بیشتر بیمار فرایندهای طرح لبخند ممکن است طی چند جلسه انجام شوند، یا اینکه می توانند در یک فرایند جامع طولانی تر ترکیب شوند.

فرایند طراحی لبخند چه روندی دارد؟

جلسات طرح لبخند اغلب در دو مرحله انجام می شوند. وقتی بیمار برای جلسه نخست مراجعه می کند از دهان او قالب گرفته می شود. اگر قرار باشد ونیرها یا روکش های دندانی استفاده شوند، یک نمونه موقتی از آنها برای بیمار کار گذاشته خواهد شد تا بیمار بداند با دریافت نمونه اصلی و دائمی چه حسی خواهد داشت و نتایج آن به چه شکل خواهند بود. اکثر فرایندهای دندانپزشکی معمولاً طی جلسه دوم انجام می شوند. ایمپلنت های دندانی، ونیرها، باندینگ ها، روکش ها، و دیگر اقدامات دندانپزشکی اغلب در یک جلسه با یکدیگر تلفیق می شوند. بیمارانی که در پی اصلاحات گسترده تری هستند ممکن است برای راحتی بیشتر به جلسات دوم یا سوم نیاز داشته باشند. بیمار طی این فرایندها هیچ دردی احساس نخواهد کرد.

چه زمانی می توان نتایج اصلاح طرح لبخند را مشاهده نمود؟

شما بهبود در لبخند خود را بلافاصله پس از اصلاحات انجام شده خواهید دید! بیمارانی که کانتور لثه، ونیرها، یا ایمپلنت های دندانی نیاز دارند ممکن است سوزش لثه داشته باشند. در صورت لزوم، دندانپزشک برای شما داروی مسکن تجویز خواهد کرد. همه بیماران پس از اصلاح طرح لبخند، دستورالعمل های دوره بهبود مختص خود را دریافت خواهند کرد، از قبیل اینکه پس از فرایند درمان چه زمانی قادر خواهند بود چیزی بخورند و اینکه چه محدودیت هایی در رژیم غذایی خود خواهند داشت. برای داشتن نتایج سالم تر و با دوام تر از طرح لبخند خود، باید عادات بهداشت دهانی در منزل دنبال شوند.