ارتودنسی برای بهبود یا اصلاح طیف وسیعی از نگرانی های سلامت دندان استفاده می شود. آنها مشکلات قابل مشاهده ای هستند که افراد به آن فکر می کنند، از جمله دندان های کج و فشرده، اما بریس ها گاهی اوقات می توانند مشکل “نامرئی” دندان های نهفته را برطرف کنند.

دندان نهفته چیست؟

دندان نهفته یک مشکل شایع دندانی است. نهفتگی زمانی اتفاق می افتد که یک دندان با زاویه رشد کند یا به فضای لثه مورد نیاز دندان دیگر حرکت کند. دندان نهفته می تواند به ریشه یا تاج دندان های اطراف آسیب وارد کند. اگر آسیب شدید باشد و درمان نشود، دندان نهفته می تواند باعث لق شدن و افتادن دندان مجاور شود.

انواع نهفتگی

چندین دندان را می توان نهفته تشخیص داد. اکثر دندان های مشاهده شده در محیط ارتودنتیک شامل دندان های نیش دائمی فک بالا هستند. این دندان ها با توجه به محل قرارگیری آنها دارای چندین نمایش هستند. دندان های نیش نهفته می توانند در کام، رو به سمت گونه ها یا لب ها قرار گیرد، یا حتی به دندان های اطراف خود آسیب جدی وارد کند.

بسته به محل تشخیص داده شده، درمان های مختلفی می توانند توسط متخصص ارتودنسی ارائه شوند. سایر دندان هایی که معمولاً نهفته مشاهده می شوند، دندان های مولر و پرمولر هستند. این دندان ها می توانند به روش های مختلفی نهفته شوند. نوع دندان نهفته به زاویه دندان بستگی دارد.

  • رویش جزئی: زمانی که دندان به طور کامل از لثه عبور نمی کند، معمولاً به دلیل زاویه دار بودن و نزدیکی دندان دیگر.
  • نهفتگی زاویه ای: همانطور که از نام آن پیداست، این نوع نهفتگی شامل دندانی است که درون لثه با زاویه رشد می کند تا نتواند بروید.
  • نهفتگی عمودی: زمانی اتفاق می افتد که دندان در زاویه درست می روید اما به دندان مجاور خیلی نزدیک باشد.
  • نهفتگی افقی: زمانی رخ می دهد که دندان با زاویه بروید و خطر آسیب به دندان مجاور را در پی داشته باشد.
دندان نهفته چیست؟

دندان نهفته چیست؟

چگونه می دانید دندان شما نهفته است؟

بسیاری از افراد تا زمانی که به دندانپزشک خود مراجعه نمی کنند، متوجه وجود دندان نهفته خود نمی شوند. معاینه یا عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس تأیید می کند که دندان با زاویه کج از لثه عبور می کند یا نمی تواند بیرون بیاید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی و تحلیل ریشه دندان – بخش دوم

افراد دیگر علائمی را تجربه می کنند، بنابراین متوجه می شوند که مشکلی در دندان آنها وجود دارد. آنها ممکن است لثه دردناک یا متورم، سر درد داشته باشند یا حتی برای باز کردن کامل دهان خود تلاش کنند.

ارتودنسی چگونه به دندان های نهفته کمک می کند؟

درمان ارتودنسی می تواند طیف وسیعی از مشکلات دندانی و سلامتی از جمله دندان نهفته را برطرف کند.

درمان در مراحل اولیه (نهفتگی دندان نیش)

یک دندانپزشک یا ارتودنتیست ممکن است در روزهای اولیه متوجه نهفتگی دندان نیش شود. با درمان، دندان می تواند بدون نهفتگی بروید. ممکن است به کشیدن دندان شیری نیاز باشد تا به دندان دائمی فرصت رویش ایجاد شود. اسپیسر یا فضا نگهدار ممکن است از رویش دندان در فضایی که باید برای دندان دیگری در دسترس باشد، جلوگیری کند. هنگامی که در یک قوس دندانی فضای بیشتری نیاز است، کودکی که فک او هنوز در حال رویش است، ممکن است یک وسیع کننده کام دریافت کند.

هرچه دندان نهفته زودتر تشخیص داده شود، شانس برطرف شدن مشکل بدون آسیب (یا از دست رفتن) دندان یا دندان های اطراف آن بیشتر می شود.

بریس برای دندان های نهفته نیش

بریس ها به طور منظم برای کمک به دندان های نیش نهفته استفاده می شوند. بریس ها می توانند دندان نهفته را به موقعیت صحیح خود بکشند. بودن دندان ها در حالت عمودی و در موقعیت صحیح، اکنون می تواند به عملکرد گاز گرفتن و جویدن کمک کند. با این حال، اگر دندان نیش نهفته درون فضای فراهم شده نروید، ممکن است دندان به یک فرایند کشف توسط یک متخصص جداگانه نیاز داشته باشد (ممکن است ارجاع لازم باشد). این روش دندان نهفته را آشکار می کند و می توان بریس ها را به این دندان متصل کرد تا امکان حرکت آن به داخل دهان فراهم شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  عادات بدی که می توانند به دندان های شما آسیب بزنند!

اگر دندان نهفته باعث فشردگی بیش از حد یا کج شدن دندان ها شده باشد، بریس ها می توانند چندین دندان را به موقعیت دلخواه خود بکشانند، بنابراین قوس کامل دندانی صاف هستند و با فاصله درست قرار دارند. بریس ها نه تنها برای نتایج زیبایی استفاده می شوند، بلکه می توانند سلامت دهان و دندان را نیز بهبود بخشند، زیرا دندان ها راحت تر تمیز می شوند.

اینویزیلاین برای دندان های نهفته

اینویزیلاین به طور منظم برای اصلاح دندان نهفته استفاده نمی شود مگر اینکه مشکل جزئی باشد. الاینرهای شفاف مانند بریس ها قدرت کششی ندارند تا دندان نهفته را از لثه بیرون بکشند و به موقعیت مورد نظر برساند. اینویزیلاین ممکن است برای بهبود موقعیت دندان های کجی استفاده شود که توسط دندان یا دندان های نهفته از موقعیت خود خارج شده اند.

ارتودنسی چگونه به دندان های نهفته کمک می کند؟

ارتودنسی چگونه به دندان های نهفته کمک می کند؟

بریس ها یا پلیت ها برای دندان های مولر نهفته

دندان های مولر که نهفته هستند و تا حدی روییده اند می توان با قرار دادن پلیت هایی داخل دهان این دندان ها را به موقعیت بهتری منتقل کرد. در صورت وجود فشردگی در کل قوس دندانی، می توان بریس هایی نیز برای همراستا کردن این دندان ها تهیه کرد.

تمام دندان ها را نمی توان با درمان ارتودنسی نجات داد

گاهی اوقات ارتودنسی نمی تواند دندان های نهفته را درمان کند. ممکن است زمان زیادی از زمان نهفتگی سپری شده باشد و دندان آسیب دیده باشد یا هیچ گزینه مناسب دیگری به جز کشیدن وجود نداشته باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  راهکارهایی برای حفظ سلامت لثه ها

متأسفانه برخی از دندان های نهفته حتی پس از روکش کردن نیز از انکیلوز (گیر کردن و تکان نخوردن دندان در استخوان) رنج می برند. این دندان ها متاسفانه به کشیدن نیاز دارند. تشخیص انکیلوز به بهترین وجه با اعمال حرکت روی دندان های نهفته با بریس ها مشخص می شود. خطرات این جوش خوردن این دندان های نیش نهفته با بالا رفتن سن افزایش می یابد.

برای افرادی که قبلاً درمان خود با بریس ها را به پایان رسانده اند و دندان عقل خود را نکشیده اند، باید به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنند تا مطمئن شوند که دندان ها نهفته نشده اند یا باعث فشردگی بیش از حد آنها در هنگام رویش نمی شود.

اگر در مورد دندان نهفته مشاوره یا نظر دوم می خواهید، با یک ارتودنتیست تماس بگیرید.