ونیر دندانی چیست؟

ونیرهای دندانی پوسته های نازک و همرنگ دندانی هستند که به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند تا ظاهر آنها را بهبود دهند. ونیرها اغلب از موادی مانند پرسلاین یا رزین کامپوزیت ساخته می شوند و به طور دائم به دندان ها متصل می شوند. ونیرها را می توان برای درمان یک دسته مشکلات زیبایی از جمله لب پر شدگی، شکستگی، تغییر رنگ، یا کوچک تر بودن آنها از حد معمول استفاده کرد. برخی افراد از ونیرها برای شکستگی یا لب پر شدگی دندان ها استفاده می کنند اما بسیاری افراد شش تا هشت واحد ونیر به منظور خلق یک لبخند متقارن و یکدست دریافت می کنند. هشت دندان بالای جلوی دهان، دندان هایی هستند که بیشتر از سایر دندان ها دیده می شوند.

انوع ونیر

ونیرهای دندانی عموماً از پرسلاین ساخته می شوند. اعمال وینرهای دندانی سنتی، در مقایسه با جایگزین های آنها که تحت عنوان “ونیرهای آماده” شناخته می شوند، آماده سازی گسترده تری نیاز دارند. این ونیرهای آماده- که شامل گزینه هایی مانند لومینیرز و ویوانیرز هستند- زمان کمتری می گیرند و قرار گرفتن آنها روی دندان ها کمتر تهاجمی است.

قرار گیری وینرهای دندانی سنتی تراشیدن مقداری از ساختار دندان ها، و گاهی اوقات برداشتن مقداری از دندان ها، حتی فراتر از مینای دندان ها را شامل می شود. این کار اجازه می دهد ونیرها به درستی روی دندان ها قرار بگیرند، اما این فرایند بازگشت ناپذیر است و می تواند مقداری درد داشته باشد و نیاز به بی حسی موضعی دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا براکت ها باعث حساسیت دندان ها می شوند؟

از سوی دیگر، ونیرهای آماده ممکن است نیاز به مقداری آماده سازی یا تغییر در دندان داشته باشند، اما این تغییرات بسیار اندک هستند. در این نوع ونیرها، به جای برداشتن چند لایه از زیر مینای دندان تنها مینای دندان تحت تأثیر قرار می گیرد. در برخی موارد، ونیرهای آماده نیاز به بی حسی موضعی ندارند.

ونیرهای دندانی مانند ایمپلنت ها یا روکش های دندانی نیستند. ونیرها سطح جلویی دندان ها را پوشش می دهند. در حالی که ایمپلنت ها جایگزین کل دندان می شوند. روکش ها نیز کل بخشی از دندان که از لثه بیرون است را پوشش می دهند، در حالی که ونیرها تنها سطح جلویی دندان ها را پوشش می دهند.

آنچه باید قبل از دریافت ونیرهای دندانی بدانید

آنچه باید قبل از دریافت ونیرهای دندانی بدانید

مزایای ونیر

بزرگترین مزیت ونیرها بهبود ظاهر دندان ها است، در حالی که به آنها درخشش بیشتر و ظاهری یکدست تر می بخشند. ونیرهای دندانی اغلب برای درمان این مشکلات زیبایی دندان ها استفاده می شوند:

  • دندان های لب پر یا شکسته شده.
  • تغییر رنگ دندان ها یا یکدست نبودن رنگ آنها که نمی توان آن را با سفید کردن دندان ها اصلاح نمود.
  • فاصله بین دندان ها.
  • کوچکتر بودن دندان ها از حد معمول.
  • نوک تیز بودن یا شکل غیر عادی دندان ها.

ونیرها، بسته به نوع ونیری که انتخاب می کنید، می توانند بیش از یک دهه دوام داشته باشند به همین دلیل نوعی سرمایه گذاری نیمه دائمی محسوب می شوند که می توانند اعتماد به نفس فرد برای لبخند زدن را بالا ببرند.

آمادگی های قبل از دریافت ونیر های دندانی

قبل از دریافت ونیرها، می توانید برای مشاوره اولیه به دندانپزشک مراجعه کنید تا راجع به اینکه کدام گزینه برای شما مناسب تر است و اینکه چه تعداد ونیر لازم دارید، صحبت کنید. در برخی موارد، در صورتی که دندان ها کج یا غیر همسطح باشند، ممکن است لازم باشد قبل از دریافت ونیرها از براکت های ارتودنسی استفاده کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکت ارتودنسی، روکش یا ونیر دندان؟

در این مرحله، دندانپزشک اغلب تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس می گیرد تا وضعیت سلامت دندان ها را بررسی نماید. علاوه بر این, علائم پوسیدگی دندان ها، بیماری لثه، یا نیاز به درمان ریشه نیز بررسی می شوند. در صورت داشتن هر یک از این شرایط، ممکن است گزینه مناسبی برای ونیرها نباشید.

برای رساندن دندان ها به اندازه درست، در جلسه بعد، دندانپزشک قبل از قالب گیری، حدود نیم میلی متر از سطح دندان را (با استفاده از ابزارهای مخصوص) می تراشد. سپس این قالب به آزمایشگاه ارسال می شود تا ونیرها ساخته شوند.

آنچه باید قبل از دریافت ونیرهای دندانی بدانید

آنچه باید قبل از دریافت ونیرهای دندانی بدانید

 

فرایند قرار گیری ونیر روی دندان

عموماً یک تا دو هفته طول می کشد تا ونیرها از آزمایشگاه برای دندانپزشک ارسال شوند. پس از آن با بیمار تماس گرفته می شود تا برای دریافت ونیرهای خود مراجعه نماید. در این جلسه ابتدا دندانپزشک تناسب، اندازه، و رنگ ونیرها را ارزیابی می کند تا مطمئن شود آنها برای بیمار عالی هستند.

پس از آن، دندانپزشک دندان ها را به دقت پاکسازی می کند. مهم است هیچ باکتری زیر ونیرها حبس نشود زیرا می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. پس از آن، با ابزار مخصوص تراشکاری دندان، بافت دندان هایی که قرار است ونیر روی آنها قرار گیرد ناهموار می شود. این کار موجب می شود چسبیدن ونیرها به دندان ها راحت تر انجام شود.

سپس دندانپزشک از چسب مخصوص دندانپزشکی برای چسباندن ونیرها روی دندان ها استفاده می کند. سپس از نور فرابنفش برای خشک کردن سریع چسب استفاده می شود. لبخند زیبای شما آماده است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا می توانم با بریس ها یا اینویزیلاین ها شنا کنم؟

مراقبت های پس از دریافت ونیر های دندانی

بر خلاف دیگر فرایندهای دندانپزشکی، دوره بهبود چندان طول نمی کشد. به محضی که ونیرها روی دندان ها قرار می گیرند، و اثر داروی بی حسی از بین می رود، می توانید خوردن و جویدن به شکل عادی را آغاز کنید. تا زمانی که اثر داروی بی حسی از بین نرفته است، مراقب باشید داخل گونه یا زبان خود را گاز نگیرید.

در برخی موارد، درست پس از دریافت ونیرها ممکن است متوجه مقداری تیزی لبه های ونیرها شوید. این نقاط تیز به مرور و پس از چند روز غذا خوردن و مسواک زدن عادی ساییده و صاف می شوند؛ در غیر اینصورت، دندانپزشک آنها را صاف می کند.

برای مراقبت از ونیرها و افزایش طول عمر آنها:

  • از جویدن اشیاء سفت مانند مداد و خودکار، یخ، یا ناخن های خود اجتناب نمایید.
  • هرگز از دندان ها برای باز کردن پاکت ها استفاده نکنید.
  • سعی کنید با دندان های جلوی خود غذا نجوید.
  • اگر عادت دندان قروچه دارید، از اسپلینت یا ریتینر برای محافظت از ونیرهای خود استفاده کنید.
  • برای بازی و ورزش نیز از محافظ دندان استفاده کنید.