بعد از آغاز درمان ارتودنسی، مدتی زمان می برد تا به بریس ها عادت کنید. ناراحتی اولیه زمانی اتفاق می افتد که سیم ها شروع به برخورد به بافت های نرم داخل دهان می کنند. اما یک محصول عالی برای مراقبتی از بریس ها در برابر برای این نگرانی در بازار وجود دارد. موم دندانپزشکی که تحت عنوان موم ارتودنسی نیز شناخته می شود، می تواند درد و ناراحتی شما را تسکین دهد. ارتودنتیست شما ممکن است موم ارتودنسی را برای کمک به مشکلات مربوط به بریس های شما پیشنهاد دهد. گرچه ممکن است ایده قرار دادن موم داخل دهان برای شما عجیب به نظر برسد، اما موم ارتودنسی به طور خاص برای بریس ها در نظر گرفته شده است و استفاده از آن به صورت داخل دهانی، بی خطر است.

موم ارتودنسی چیست؟

موم بریس یا موم ارتودنسی به صورت ویژه برای تسکین درد ناشی از برخورد قطعات بریس با بافت نرم داخل دهان طراحی شده است. موم ارتودنسی روی قسمت های مشکل ساز ابزار اعمال می شود، تا مانعی بین سیم های بریس و بافت داخل دهان شما ایجاد کند. بنابراین با از بین بردن تماس بریس ها با داخل دهان، از آسیب بیشتر جلوگیری می کند. این سد همچنین زمان اضافی برای بهبود زخم های شما را فراهم می کند.

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

چرا باید از آن استفاده کرد؟

بریس ها برای افرادی که دندان های کج یا ناهمراستا دارند توصیه می شوند، اما از آنجا که معمولاً از فلز ساخته می شوند، می توانند به لثه های حساس و بافت داخل دهان آسیب برساند. این برش ها و ساییدگی های ریز داخل دهان ممکن است بلافاصله قابل مشاهده نباشد، اما تحریک مداوم، به سرعت ناراحت کننده خواهد شد.

موم دندانپزشکی به نجات می آید! موم در مقادیر بسیار اندک، برای پوشاندن براکت ها و سیم های بیرون زده بریس ها، برای ایجاد یک سطح صاف استفاده می شود.

اگر در حال عادت کردن به بریس های خود هستید، این محصول را دوست خواهید داشت. موم دندان، در مراحل اولیه درمان ارتودنسی، تحمل بریس ها را برای شما راحت تر می کند. پس ار اعمال موم ارتودنسی روی بریس ها، گوشه های آزار دهنده بریس ها پوشش داده می شوند و هر قطعه سست را می چسباند. بریس های شما از طریق لایه ای که با موم ارتودنسی تشکیل شده است، از دندان های شما مجزا می شوند. تا زمانی که به ارتودنتیست خود مراجعه کنید، می توانید از موم ارتودنسی به عنوان یک درمان موقت برای زخم های دهان خود استفاده کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نحوه مواجه شدن با زخم های دهان ناشی از ابزارهای ارتودنسی

کاربرد آن ساده است، و برداشتن آن نیز آسان است. این باعث می شود موم دندانپزشکی به یک محصول ایده آل برای مراقبت از بریس ها هم برای کودکان و هم برای افراد بزرگسال تبدیل شود. و مهم تر از همه اینکه، موم دندانپزشکی در محدوده قیمتی بسیار مقرون به صرفه قرار می گیرد.

بیایید به جزئیات مربوط به موم دندانپزشکی و نحوه استفاده از آن بپردازیم.

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

موم دندانپزشکی از چه ماده ای تهیه می شود؟

در اصل، موم دندانپزشکی یک ترکیب ارگانیک از اسیدهای چرب است که از اجزاء طبیعی یا مصنوعی، یا ترکیبی از هر دو تشکیل می شود. موم های طبیعی از منابعی مانند گیاهان یا حیوانات بدست می آیند. موم های مصنوعی، علاوه بر سایر عناصر شیمیایی، دارای فرمولاسیون آزمایشگاهی از مولکول های موم طبیعی هستند.

بیشتر موم های دندانپزشکی (از نظر وزنی) حاوی تقریباً 40 تا 60% پارافین هستند، و مواد افزودنی مانند رزین، روغن، چربی ها و رنگ ها اضافه می شوند تا برای موم یک سطح ایجاد کنند، که دقیقاً همان چیزی است که هنگام صحبت از بریس و دهان، شما می خواهید.

در اینجا یک جدول وجود دارد که به شما ایده ای از اجزاء مختلف موجود در موم دندان می دهد. هر ماده خصوصیات فیزیکی خاص خود را دارد. می توانید ترکیبات موم دندانپزشکی خود را از روی بسته بندی آن پیدا کنید یا از ارتودنتیست خود بپرسید.

نوع موم دندانپزشکی منبع خواص
موم طبیعی

 

بر پایه مواد معدنی (مانند پارافین) مواد افزودنی باعث بهبود نرمی آن شده، و آن را در برابر ترک خوردن و پوسته پوسته شدن مقاوم می کنند.
بر پایه گیاه (مانند کارناوبا و کره کاکائو) به طور کلی سخت تر از موم های بر پایه مواد معدنی هستند. بوی شدید داشتن؛ براق بودن
بر پایه حیوانی (مانند موم زنبور عسل) در دمای اتاق شکننده است، اما در دمای بدن انعطاف پذیر می شود؛ برای گیاهخواران مناسب نیست.
موم مصنوعی اجزاء تشکیل دهنده عبارتند از پلی اتلن، پلی اکسی اتیلن، هیدروکربن هالوژنه و موم های هیدروژنه. خواص مشابه پارافین

علاوه بر این انواع متداول موم های دندانپزشکی، موم های مختلف خاصی، خصوصیات و بافت های مختلفی (و اعتقاد برخی افراد، خصوصیات و بافت بهتری) را ارائه می دهند. موم های مخصوص متداول شامل موم پایه، موم شکل دهی، موم چسبناک، موم کاربردی، موم بوکس، موم مهره بند کردن، و موم قالب گیری هستند. همه این نوع موم ها، ترکیبات خاص اجزای طبیعی و مصنوعی خود را دارند و در نتیجه دارای ویژگی های متفاوتی هستند.

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

چگونه موم را روی بریس های خود قرار دهم؟

پاسخ کوتاه این است که به اندازه یک گلوله کوچک از موم را جدا کنید و آن را به بریس های خود بچسبانید، اما اگر می خواهید لثه های خود را در برابر بریس های جدید محافظت کنید، کمی کار بیشتر وجود دارد که باید انجام دهید. موم دندانپزشکی یا موم بریس ها، اغلب از موم های طبیعی تشکیل شده است. بافت و طعم موم می تواند متفاوت باشد، اما فرایند اعمال موم ارتودنسی معمولاً یکسان است.

مرحله 1: موم دندانپزشکی خود را انتخاب کنید.

ارتودنتیست شما پس از قرار دادن بریس ها، بسته ابزارهای ضروری را در اختیار شما قرار می دهد، و موم دندانپزشکی در حالت ایده آل داخل آن گنجانده می شود. در غیر اینصورت، همیشه می توانید آنها را از دندانپزشک یا داروخانه خریداری کنید.

معمولاً، ارتودنتیست ها پس از قرار دادن بریس ها، به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، موم دهان را اعمال می کنند، اما با گذشت زمان از بین خواهد رفت. اگر هنوز روی بریس های شما موم وجود دارد، قبل از استفاده از موم جدید، به آرامی از یک خلال دندان برای برداشتن موم قدیمی استفاده کنید.

مرحله 2: دستان خود را بشویید.

برای اعمال موم، ابتدا دستان خود را با صابون و آب حداقل به مدت 20 ثانیه بشویید و آنها را کاملاً خشک کنید. این کار از ورود باکتری ها و میکروب ها به داخل دهان جلوگیری می کند.

مرحله 3: دندان های خود را مسواک بزنید.

برای کاهش تشکیل باکتری ها، قبل از اعمال موم، دندان های خود را به درستی مسواک زده و نخ دندان بکشید.

مرحله 4: یک توپ کوچک موم را شکل دهید.

یک بسته از موم دندانپزشکی را باز کنید و مقدار کمی از آن را بیرون بکشید (شاید با 4/1 اینچ شروع کنید و در صورت لزوم مقدار بیشتری استفاده کنید). به راحتی جدا می شود. سپس حداقل به مدت پنج ثانیه موم را با انگشتان خود بچرخانید تا نرم شود، می توانید آن را درست مانند یک تکه گل به یک گلوله تبدیل کنید. این می تواند برای پوشاندن براکت یا سیم بریس کافی باشد.

مرحله 5: موم را روی منطقه مشکل ساز قرار دهید.

برای فشار دادن توپ موم روی براکت یا سیم از انگشت شست یا اشاره خود استفاده کنید.

مرحله 6: بررسی نهایی

در آخر، موم را چند مرتبه مالش دهید تا اطمینان حاصل شود که به درستی چسبیده است. باید احساسی مانند یک برآمدگی کوچک بوجود بیاورد.

مرحله 7: اجازه دهید موم عمل کند.

موم پس از اعمال، لبه های برجسته بریس ها را پوشش می دهد و نقاط دردناک داخل دهان شما به صورت خود به خود شروع به بهبودی خواهند کرد. موم به عنوان یک مانع عمل خواهد کرد و تحریک را متوقف خواهد کرد.

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از موم بریس چیست؟

حتی بعد از اعمال موم، ملاحظات مهمی وجود دارند. اگر شروع به لب پر شدن کرد، موم را بلافاصله با موم جدید تعویض کنید. با این حال، شما نمی توانید موم دندان را برای مدت زمانی طولانی داخل دهان خود نگه دارید. موم حتی اگر در جای خود باقی بماند هم، باید دو بار در روز، تا هر یک تا دو روز یک مرتبه با یک موم جدید تعویض شود. موم ها باید تعویض شوند زیرا ذرات مواد غذایی می توانند به سطح موم بچسبند، که ممکن است منجر به ایجاد باکتری ها داخل دهان و بروز حفره های دندانی شود.

در حالت ایده آل، وقتی موم روی بریس ها وجود دارد، باید از خوردن یا نوشیدن خودداری کنید، زیرا هنگام جویدن یا نوشیدن مایعات بسیار گرم، مستعد پوسته پوسته شدن است. اگر به طور تصادفی مقدار ریزی از آن را قورت دادید نگران نباشید – این ماده بی ضرر است. بهتر است بعد از صرف غذا، روی دندان های خود را خوب مسواک بزنید و مجدداً موم را اعمال کنید.

از کجا می توان موم دندانپزشکی را خریداری کرد؟

موم دندان در نزدیک ترین داروخانه شما موجود است. گرچه ممکن است ارتودنتیست شما برند بهتری داشته باشد، اما معمولاً استفاده از یک مارک مناسب خوب است (اما ابتدا بررسی کنید). همچنین می توانید موم را بصورت آنلاین سفارش دهید. بیشتر فروشگاه های الکترونیکی چندین مارک موم دندانپزشکی را به فروش می رسانند.

موم های دندانپزشکی دارای طعم های مختلف مانند نعناع هستند. برخی حاوی ویتامین E، و آلوئه ورا هستند. برخی موم ها شامل قطعات از پیش برش زده هستند، به این معنی که لازم نیست حدس بزنید که از چه مقدار استفاده کنید. برخی دیگر به صورت یکبار مصرف بسته بندی شده اند.

برخی موم ها از سیلیکون فعال شده ساخته شده اند که با رطوبت فعال می شوند. همانطور که از نام آنها پیداست، موم دندانپزشکی سیلیکون فعال شده باعث تسکین سریع درد و تحریک ناشی از ابزارهای ارتودنسی می شوند. آنها مجهز به فناوری چسب هستند، بنابراین بهتر می چسبند و با انواع ابزارهای دندانپزشکی از جمله بریس ها و تری های الاینر شفاف عمل می کنند.

برخی از انواع موم ها به راحتی با رنگ طبیعی دندان ها ترکیب می شوند تا قابل مشاهده نباشد. برای بیمارانی که بریس، نگهدارنده، الاینر و پروتزهای کامل یا پارسیل دارند، مناسب هستند.

  • توجه: موم دندانپزشکی در صورت عدم استفاده باید در جای خنک نگهداری شود.

آیا قورت دادن موم ارتودنسی بی خطر است؟

با توجه به اینکه موم دندانپزشکی مستعد لب پر شدن است، این یک پرسش متداول است. بزاق باعث می شود موم داخل دهان ساییده شود، اما موم دندانپزشکی غیر سمی است، بنابراین اگر به طور تصادفی آن را قورت دادید، نگران نباشید. بیشتر موم های دندانپزشکی بدون طعم هستند، اما برخی از برندها، موم های طعم داری مانند نعناع را ارائه می دهند.

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

نتیجه گیری

ارتودنتیست بریس ها را به عنوان راه حلی برای درمان دندان های کج ترجیح می دهند. آنها راه حلی ایده آل برای ایجاد یک بایت خوب و سلامت بهتر دهان و دندان هستند. اما بریس های فلزی سنتی می توانند باعث تحریک و ناراحتی شوند. موم دندان نه تنها مانع آسیب دیدن بافت دهان شما می شود، بلکه به بهبود آن نیز کمک می کند و به عنوان یک مانع محافظ عمل می کند. گرچه کاربرد موم ساده و آسان است، اما حتماً از ارتودنتیست خود بخواهید در مورد همه شیوه های سالم که باید دنبال کنید برای شما توضیح دهد.

پرسش های متداول در مورد موم ارتودنسی

چگونه موم ارتودنسی را برداریم؟

موم دندانپزشکی را می توان به راحتی در منزل برداشت، اما باید مراقب باشید که طی این روند به لثه های خود آسیب نزنید. برای انجام این کار می توانید از یک خلال دندان استفاده کنید یا برای راهنمایی با ارتودنتیست خود صحبت کنید. نخ دندان کشیدن معمولی نیز می تواند مؤثر عمل کند.

چند وقت یکبار باید موم ارتودنسی اعمال شود؟

شما می توانید آن را هر چند وقت یکبار که تمایل دارید استفاده کنید، اما اکثر دندانپزشکان توصیه می کنند روزی یک تا دو مرتبه موم ارتودنسی خود را تعویض کنید. ذرات مواد غذایی می توانند به موم دندان بچسبند و باعث ایجاد باکتری شوند. به صورت ایده آل، شما باید هر روز بعد از صرف وعده غذایی عصرانه خود، آن را تعویض کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کشیدن دندان در ارتودنسی