نکات مهم درباره لثه ها

وقتی نوبت به سلامت دهان می رسد، همه چیز به صاف و همراستا بودن دندان ها یا میزان درخشش لبخند شما نیست. نمی توانید لثه ها را فراموش کنید! حتی اگر هیچ حفره دندانی نداشته باشید و درخشان ترین دندان ها را داشته باشید، به این معنا نیست که شما در برابر بیماری لثه مصون هستید. از آنجا که این مشکل اغلب بدون درد است، اکثر افراد حتی تصورش را هم نمی کنند که لثه های آنها مشکلی داشته باشند.

بیماری لثه چیست؟

بیماری لثه زمانی آغاز می شود که پلاک ها زیر و در امتداد خط لثه ها انباشته می شود. پلاک ماده چسبناک فیلم مانندی است که مملو از باکتری می باشد. این ماده می تواند باعث بروز عفونت هایی شود که به لثه ها و استخوان ها آسیب وارد می کنند، و منجر به بروز بیماری لثه و پوسیدگی دندان می شوند. بعلاوه پلاک می تواند موجب بروز ژنژیویت شود، مراحل ابتدایی بیماری لثه. ژنژیویت باعث می شود لثه های شما ملتهب، حساس، تحریک پذیر، قرمز، متورم، و مستعد خونریزی شوند.

خوشبختانه، از آنجا که استخوان و بافت هایی که دندان ها را در جای خود نگه می دارند تحت تأثیر قرار نگرفته اند، این آسیب بازگشت پذیر است.

شما می توانید دچار پریودنتیت شوید، شکل پیشرفته بیماری لثه. پریودنتیت استخوان هایی که دندان ها را در جای خود نگه می دارند را تحت تأثیر قرار می دهد. اگر پریودنتیت درمان نشده باقی بماند می تواند لثه ها، استخوان ها، و بافت های متصل به دندان ها را تخریب کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا راهی برای بستن فاصله بین دندان ها وجود دارد؟

مرحله نهایی بیماری لثه پریودنتیت پیشرفته است. این زمانی است که فیبرها و استخوان های حمایت کننده از دندان ها تخریب شده باشند. این اتفاق می تواند بایت شما را تحت تأثیر قرار دهد، و ممکن است لازم باشد دندان ها کشیده شوند.

بر اساس انجمن دندانپزشکان آمریکا (ADA)، علائمی که نشان می دهند ممکن است شما بیماری لثه داشته باشید عبارتند از:

  • بو و مزه بد مداوم دهان
  • جدا شدن یا لق شدن دندان های دائمی
  • لثه هایی که به راحتی خونریزی می کنند
  • لثه هایی که متورم، قرمز، یا تحریک پذیر هستند
  • لثه هایی که از روی دندان ها کنار رفته اند.

بیماری لثه قابل پیشگیری است. در اینجا به بیان راه هایی می پردازیم که با انجام آنها می توانید به حفظ سلامت لثه های خود کمک کنید.

سلامت لثه

سلامت لثه

نخ دندان کشیدن

حداقل روزی یک مرتبه نخ دندان بکشید. این کار به زدودن پلاک و ذرات غذا از جاهایی کمک می کند که فرچه مسواک قادر به دسترسی به آنها نمی باشد. مهم نیست چه زمانی نخ دندان می کشید. شب ها آن را انجام دهید، صبح ها این کار را بکنید، یا بعد از ناهار آن را انجام دهید… فقط آن را انجام دهید!

به طور منظم تحت پاکسازی های دندانی قرار بگیرید!

اگر شما پیوسته علائم اولیه بیماری لثه را مشاهده می کنید، دندانپزشک شما می تواند آنها را مشخص نماید. به این ترتیب علائم می توانند درمان شوند قبل از آنکه آنها جدی تر شوند. پاکسازی حرفه ای تنها راه برای زدودن تارتار است. علاوه بر این، می تواند شما را از شر پلاک هایی که حین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نادیده می گیرید رها کند. اگر ژنژیویت داشته باشید، مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، و پاکسازی های منظم دندانی می توانند به معکوس کردن آن کمک کنند.

سلامت لثه

سلامت لثه

سیگار کشیدن را ترک کنید.

هنوز هم دلیل دیگری برای ترک سیگار وجود دارد: کشیدن سیگار به شدت با بروز و افزایش بیماری لثه همراه است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) اعلام کرده است، از آنجا که دود سیگار سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند، مبارزه با عفونت های لثه را نیز دشوارتر می کند. بعلاوه، سیگار کشیدن باعث می شود بهبود پیدا کردن لثه ها پس از آسیب دیدن آنها دشوار شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بایت پلیت ارتودنسی چیست و چه کاربردی دارد؟

روزی دو مرتبه مسواک بزنید.

پس از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک بزنید. این کار به زدودن ذرات غذا و پلاک های گیر کرده بین دندان ها و لثه های شما کمک می کند. زبان خود را نیز تمیز کنید، زیرا می تواند در خود باکتری نگه دارد. مسواک شما باید فرچه های نرم داشته باشد و به صورت راحت داخل دهان حرکت کند.

مسواک های برقی نیز می توانند کمک کننده باشند. آنها می توانند بیشتر از مسواک های دستی به کاهش ژنژیویت و پلاک کمک کنند. سری مسواک خود را هر سه یا چهار ماه یکبار، یا در صورت تخریب فرچه ها، زودتر تعویض کنید.

خمیر دندان فلورایده استفاده کنید.

در مورد خمیر دندان، قفسه های فروشگاه ه مملو از برندهایی هستند که ادعا می کنندالتهاب لثه را کاهش می دهند، بوی دهان را خوب می کنند، و دندان ها را سفید می کنند. چگونه می توانید تشخیص دهید کدام برای داشتن لثه های سالم بهتر است؟ مطمئن شوید خمیر دندانی که انتخاب می کنید حاوی فلوراید باشد و دارای برچسب تأییدیه انجمن دندانپزشکان باشد. پس از آن، انتخاب مزه و رنگ با خود شماست!

سلامت لثه

سلامت لثه

از دهانشویه های درمانی استفاده کنید.

بر اساس انجمن دندانپزشکان آمریکا، معمولاً دهانشویه های درمانی که به صورت بدون نسخه در دسترس هستند می توانند به کاهش پلاک، پیشگیری یا کاهش سرعت گسترش تارتار کمک کنند یا ترکیبی از این مزایا را داشته باشند. بعلاوه، یک دهانشویه به زدودن ذرات غذا و باقی مانده ها از داخل دهان شما کمک می کنند، گرچه این کار جایگزینی برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیست. به دنبال برچسب تأییدیه انجمن دندانپزشکان باشید، که به این معناست که این مخصول مؤثر و بی خطر تشخیص داده شده است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  درمان ارتودنسی در بیماران دیابتی – بخش اول

مهم نیست که آیا ابتدا مسواک می زنید، نخ دندان می کشید، یا دهانشویه استفاده می کنید. تنها کار درست را انجام دهید و فرایند درست را استفاده کنید.