دندان ها درون استخوان های فک های بالا و پایین محکم می شوند که تحت عنوان ماگزیلا و مندیبل شناخته می شوند. قسمتی از دندان که داخل دهان قابل مشاهده است تاج نامیده می شود. زیر لثه ها، هر دندان یک یا چند ریشه دارد که از طریق رباط پریودنتال به استخوان فک متصل می شود. استخوان آلوئولار ریشه های دندان را احاطه کرده و یک تکیه گاه و حمایت برای آنها فراهم می کند.

دندان های سالم به یک پایه محکم از استخوان منسجم فک بستگی دارد. استخوان برای حفظ استحکام خود تحت گردش و بازسازی دائمی قرار می گیرد. سلول های استئوبلاست استخوان جدید را تشکیل می دهند، در حالی که استئوکلاست ها آن را تجزیه می کنند. معمولاً بین لین تشکیل و تجزیه شدن یک تعادل حفظ می شود، اما شرایط خاص می توانند این تعادل را به هم بزند و بیشتر از رشد مجدد باعث تجزیه شود.

علل و عوامل خطر برای تحلیل استخوان

تحلیل رفتن استخوان به دلیل بالا رفتن سن می تواند به آرامی، و یا به دلیل بیماری می تواند به سرعت رخ دهد. در اینجا برخی از مهمترین دلایل وجود دارند:

بیماری پریودنتال (لثه)

پریودنتیت التهاب و عفونت لثه ها و استخوان ناشی از انباشته شدن پلاک است. سموم ناشی از باکتری ها پاسخ ایمنی بدن را فعال کرده، و باعث التهاب مزمن می شوند. از آنجا که این وضعیت به مرور زمان بدتر می شود، مواد شیمیایی التهابی و استئوکلاست ها، بافت هایی که دندان ها را به استخوان متصل می کنند، از جمله رباط های پریودنتال و خود استخوان آلوئولار را تخریب می کنند. پریودنتیت علت اصلی تحلیل رفتن استخوان اطراف دندان است.

بهداشت ضعیف دهان

بهداشت نامناسب دهان امکان انباشته شدن بیوفیلم و تارتار روی دندان ها بخصوص در نزدیکی لثه ها را فراهم می کند. این بار باکتریایی التهاب مزمن درجه پایین و آسیب بافتی را تحریک می کند، که باکتری ها را قادر می سازد تا در مناطق عمیق تر منتشر شوند. بهداشت ضعیف ضرورتاً امکان پیشرفت ژنژیویت خفیف و تبدیل آن به پریودنتیت تهدید کننده و تحلیل برنده استخوان را در طول زمان فراهم می کند.

استعمال دخانیات و کشیدن سیگار

سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو دارای اثرات سیتوتوکسیک هستند که می تواند لثه ها را تحریک کند یا به طور مستقیم به فیبرهای اتصال دهنده و استخوان آسیب وارد کنند. مصرف تنباکو با افزایش انباشته شدن پلاک نیز همراه است. در افراد استفاده کننده همچنین کاهش جریان خون نشان داده شده است و تا 3 برابر بیشتر احتمال دارد که به بیماری های لثه جدی که منجر به تحلیل استخوان می شود، مبتلا شوند.

دندان قروچه

فشردن یا ساییدن دندان ها روی یکدیگر می تواند نیروی بایت بیش از حدی را به استخوان فک اطراف دندان ها وارد کند. این فشار مکانیکی ثابت، تجزیه استخوان را تسریع می کند و رشد مجدد را کند می کند و در نتیجه باعث شکستگی های کوچک و کاهش کلی توده استخوان آلوئولار می شود. این فرآیند با وجود هر گونه بیماری مرتبط با لثه تشدید می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انکیلوز دندان یا دندان فک جوش

دیابت و بیماری متابولیک

کنترل ضعیف قند خون در بیماران مبتلا به دیابت، سیستم ایمنی و بهبود زخم را با مشکل مواجه می کند. قند خون بالا رشد بیشتر باکتری های پلاک و همچنین استرس اکسیداتیو سلولی و التهاب را افزایش می دهد. بازسازی استخوان می تواند نامتعادل شود و به سمت جذب بیشتر منتهی شود. در افراد مبتلا به سندرم متابولیک التهاب سیستمیک افزایش یافته است که می تواند تحلیل رفتن استخوان پریودنتال را سرعت بخشد.

پوکی استخوان

پوکی استخوان باعث ضعیف شدن پیشرونده و سیستمیک اسکلتی می شود. تراکم و کیفیت استخوان آلوئولار ممکن است به خطر بیفتد. زنان پس از یائسگی به دلیل کاهش استروژن، بیشتر در معرض خطر قرار دارند. پوکی استخوان باعث می شود که استخوان در سراسر بدن بیشتر مستعد جذب ناشی از عفونت و التهاب، از جمله باکتری های دهان، شود.

سرطان ها و شرایط پزشکی

بیماری هایی مانند لوسمی و سرطان دهان می توانند به استخوان های فک سرایت کرده و باعث آسیب شوند. برخی از سرطان ها و ایدز نیز سیستم ایمنی بدن و بهبود زخم ها را ضعیف می کنند و امکان ابتلا به عفونت های شدید لثه و استخوان ها را افزایش می دهند. داروهای استروئیدی، اختلالات هورمونی و برخی شرایط ژنتیکی خاص نیز خطر ابتلا به بیماری لثه و تحلیل استخوان را افزایش می دهند.

نامناسب بودن ترمیم دندانی

ترمیم هایی مانند دنچر، بریج، روکش و ایمپلنت به مرور زمان به دلیل تحلیل رفتن استخوان شکست می خورند، اما پروتزهای دندانی لق و غیر احتیاطی نیز می توانند باعث تحریک مکانیکی شوند که منجر به التهاب مزمن موضعی می شود که تحلیل رفتن استخوان در آن نواحی را تسریع می کند. طراحی مناسب و قرار گیری صحیح ترمیم دندانی مهم است.

تحلیل استخوان فک

تحلیل استخوان فک

تحلیل استخوان چگونه پیشرفت می کند؟

تحلیل استخوان معمولاً در مراحل زیر ایجاد می شود:

 • ژنژیویت- التهاب برگشت پذیر لثه بدون درگیری استخوانی. رعایت بهداشت خوب دهان و دندان می تواند از پیشرفت بیشتر آن جلوگیری کند.
 • پریودنتیت اولیه- پاکت های لثه با ایجاد شکاف و فاصله بین خط لثه و استخوان ایجاد می شوند که نشان دهنده تحلیل اولیه استخوان هستند. این بیماری در این مرحله، اگر زودتر تشخیص داده شود، ممکن است روند قابل متوقف یا معکوس شدن باشد.
 • پریودنتیت متوسط- با از بین رفتن بیشتر پیوند و چسبندگی بین استخوان و الیاف پریودنتال، پاکت های لثه به عمیق و گشاد شدن خود ادامه می دهند. با ضعیف شدن تکیه گاه، دندان ها به آرامی لق می شوند. درمان تخصصی برای پیشگیری از پیشرفت مداوم نیاز است.
 • پریودنتیت پیشرفته- تخریب گسترده الیاف پریودنتال و استخوان منجر به بی ثباتی دندان می شود. پاکت هایی تشکیل می شوند که تا نوک دندان گسترش می یابند. دندان ها اغلب جابجا می شوند یا می افتند. بازسازی استخوان آسیب دیده دشوار است.

تحلیل استخوان چگونه تشخیص داده می شود؟

دندانپزشکان چندین تکنیک برای بررسی تحلیل رفتن استخوان دارند:

 • معاینه چشمی- ممکن است تحلیل رفتگی لثه ها، لق شدن دندان ها، تغییر در همراستایی دندان ها و ایرادات دندانی قابل مشاهده باشند. با این حال، از دست دادن قابل توجه استخوان می تواند بدون علائم بصری آشکار رخ دهد.
 • پروب کردن- استفاده از پروب پریودنتال عمق پاکت را اندازه گیری می کند، و از دست رفتن چسبندگی بین لثه و استخوان را ارزیابی می کند. پاکت های عمیق تر نشان دهنده از دست دادن استخوان بیشتر هستند. پروب تغییرات اولیه را تشخیص می دهد.
 • تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس- این تصاویر تراکم نسبی استخوان را نشان می دهند. از دست دادن به صورت حفره های تیره یا نقص در اطراف ریشه های دندان ظاهر می شود. ارتفاع عمودی استخوان را می توان در طول زمان اندازه گیری و مقایسه کرد.
 • سی تی اسکن- سی تی اسکن با پرتو مخروطی نماهای بازسازی شده سه بعدی از ساختار استخوان فک را ارائه می دهد و دقیق ترین تصویر از حجم فعلی استخوان و نقائص برای هر دندان را ارائه می دهد.
 • نمونه برداری نشانگر زیستی- می توان از مایع شکاف لثه بین دندان ها و لثه ها نمونه برداری کرد و آنزیم های خاصی که در طول تخریب بافت افزایش می یابند را تجزیه و تحلیل کرد. این اقدام به شناسایی مکان های فعال از دست رفتگی استخوان کمک می کند.
تحلیل استخوان فک

تحلیل استخوان فک

پیامدهای از دست رفتن استخوان

از دست رفتن استخوان می تواند منجر به بروز مشکلات مختلف سلامت دهان شود:

 • دندان های لق و جابجا شده به دلیل عدم حمایت با ثبات
 • افزایش پوسیدگی و ترک های دندانی به دلیل آسیب مینای دندان
 • حساسیت بیشتر دندان ها به دما در نتیجه از دست دادن پوشش ریشه
 • تغییر تراز بایت که روی جویدن تأثیر می گذارد
 • شکستن دندان یا از دست دادن کامل دندان
 • عفونت های باکتریایی دهان ناشی از فاصله بین دندان ها
 • تغذیه نامناسب به دلیل دشواری در جویدن
 • تسریع از دست دادن دندان های مجاور
 • نگرانی های زیبایی مانند ظاهر فرو رفته صورت
 • نیاز به بریج، پروتز پارسیل یا بریج برای جایگزینی دندان های از دست رفته
 • شکست ایمپلنت های دندانی به دلیل کمبود استخوان
 • به خطر افتادن ثبات و حفظ تمام ترمیم های دندانی
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بهترین تغذیه برای داشتن دندان هایی سالم

گزینه های درمان

اهداف درمانی روی توقف پیشرفت بیماری و بازسازی استخوان کافی برای تثبیت دندان ها تمرکز دارند:

 • پاکسازی تخصصی: جرمگیری و تسطیح سطح ریشه، دندان و پاکت های پریودنتال را به طور کامل تمیز می کند تا بار باکتریایی کاهش یابد. این می تواند این امکان را برای لثه ها فراهم کند تا دوباره در موقعیت پایین تری روی ریشه بچسبند تا فضاهای خالی کوچک تر را پر کنند.
 • ضد میکروبی ها: دهانشویه های آنتی بیوتیک یا ژل های از بین برنده باکتری های پریودنتال ممکن است برای کنترل عفونت لثه و بافت استخوانی تجویز شوند.
 • دستورالعمل های بهداشت دهان: یادگیری مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه صحیح برای مدیریت انباشته شدن پلاک بسیار مهم است. استفاده از مسواک های بین دندانی، واتر پیک و دهانشویه ضد عفونی کننده کمک می کند. به بیمارانی که مشکلات مهارتی دارند توصیه می شود که مرتباً پاکسازی تخصصی را انجام دهند.
 • تنظیم بایت: تغییر شکل انتخابی دندان ها برای اطمینان از نیروهای یکسان بایت، یا استفاده از محافظ بایت، به جلوگیری از آسیب مکانیکی ناشی از فشار بیش از حد کمک خواهد کرد.
 • پیوند استخوان: مواد استخوانی طبیعی یا مصنوعی که با جراحی قرار داده می شوند به تحریک رشد مجدد استخوان کمک می کنند. عوامل رشد اغلب برای تسریع روند اضافه می شوند.
 • بازسازی هدایت شده بافت: غشاء رشد بافت لثه را کنترل می کند و این امکان را برای استخوان و بافت های همبند فراهم می کند تا ابتدا بازسازی شوند. این به اصلاح پیوندهای از دست رفته کمک می کند.
 • پروتئین های محرک بافت: امدوگاین و پروتئین هایی مانند پلاسمای غنی شده از پلاکت، سلول های حیاتی برای بازسازی بافت و استخوان را در هنگام اعمال جراحی فعال می کنند.
 • ایمپلنت های دندانی: ایمپلنت های دندانی می توانند جایگزین دندان های از دست رفته در نتیجه از تحلیل پیشرفته استخوان شوند و در عین حال از تحلیل بیشتر استخوان در آن نواحی جلوگیری کنند. ثبات آنها به تراکم استخوان باقیمانده بستگی دارد.
 • مشاوره تغذیه: تغییرات رژیم غذایی و مکمل های ویتامین ممکن است برای حمایت از بهبود زخم پس از اقدامات درمانی پیشنهاد شوند.
تحلیل استخوان فک

تحلیل استخوان فک

حفظ استخوان از طریق پیشگیری

پیشگیری از کاهش بیشتر استخوان نقش کلیدی دارد:

 • دو مرتبه در روز یا در صورت نیاز بیشتر مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • هر 6 ماه یک مرتبه پاکسازی و معاینه تخصصی داشته باشید.
 • عفونت های بیماری لثه را زود و به طور کامل درمان کنید.
 • سیگار را ترک کنید و از مصرف دخانیات خودداری کنید.
 • دندان قروچه را با محافظ دهان کنترل کنید.
 • دیابت و بیماری متابولیک را مدیریت کنید.
 • در صورت لزوم، ترمیم های دندانی را به خوبی تنظیم کنید.
 • یک رژیم غذایی متعادل حاوی کلسیم و ویتامین D فراوان داشته باشید.
 • مصرف الکل و غذاهای شیرین یا اسیدی را محدود کنید.
 • اگر بیشتر در معرض خطر هستید، روزانه از دهانشویه های ضد میکروب استفاده کنید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  خطرات باقی ماندن طولانی مدت براکت ها روی دندان ها

دور نمای حفظ استخوان به رعایت عادات پیشگیرنده، جستجوی درمان در هنگام ظاهر شدن اولین علائم بیماری و دنبال کردن همه دستورالعمل های درمان نگهدارنده بستگی دارد. با تشخیص زود هنگام و درمان سریع، اغلب می توان پیشرفت تحلیل رفتن استخوان را متوقف کرد و مقداری رشد مجدد بدست آورد.

نتیجه گیری

تحلیل رفتن استخوان در فک و اطراف دندان یک مشکل شایع است که بدون درمان ممکن است پیشرفت کند و بدتر شود. علل عبارتند از بیماری لثه، بهداشت ضعیف، سیگار کشیدن، دیابت، هورمون ها و موارد دیگر. علائمی مانند لق شدن دندان ها، ریشه های بدون بافت محافظ، تحلیل لثه و فاصله بین دندان ها نشان دهنده از دست دادن استخوان هستند. ابزارهای تشخیصی مانند تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس، سی تی اسکن، پروب کردن و نمونه برداری مایعات به دندانپزشکان کمک می کنند تا آن را شناسایی کنند. توقف پیشرفت بیماری و بازسازی استخوان از دست رفته به درمان تخصصی همراه با عادات پیشگیرانه روزانه نیاز دارد. درمان تحلیل رفتگی استخوان برای تثبیت دندان ها و جلوگیری از از دست دادن دندان بسیار مهم است.

سوالات متداول

سریع ترین راه برای بازسازی استخوان از دست رفته در فک چیست؟

سریع ترین روش معمولاً جراحی پیوند استخوان برای تحریک رشد استخوان جدید در مناطقی است که از دست دادن قابل توجهی را تجربه کرده اند. استفاده از فاکتورهای رشد استخوان مانند Emdogain و PRP همراه با گرافت ها می توانند تشکیل را تسریع کنند. اما رشد مجدد بهینه استخوان به کنترل عالی عفونت و تثبیت با ایمپلنت های دندانی یا موانع مخصوص نیاز دارد.

آیا می توان از دست دادن استخوان را بدون جراحی معکوس کرد؟

از دست دادن خفیف تا متوسط ​​استخوان گاهی اوقات می تواند با درمان غیر جراحی پریودنتال مانند پاکسازی های عمقی و ضد میکروبی ها معکوس شود. اما موارد پیشرفته تر معمولاً برای ترمیم معنی دار استخوان به پیوند استخوان یا تکنیک های جراحی ترمیمی نیز نیاز دارند. وسعت بیماری گزینه ها را تعیین می کند.

چگونه متوجه می شوید که دچار تحلیل استخوان در فک شده اید؟

علائمی مانند لق شدن فزاینده دندان ها، تحلیل رفتن لثه ها، درد دندان، شکاف بزرگ تر بین دندان ها و تغییر در تراز بایت ممکن است نشان دهنده تحلیل رفتن استخوان باشند. دندانپزشک می تواند این علائم را به صورت چشمی غربالگری کند، اما برای تجسم و اندازه گیری مستقیم سطح استخوان اطراف دندان به تصاویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس یا سی تی اسکن نیاز دارد.

تحلیل رفتن استخوان اطراف دندان چه مشکلاتی می تواند ایجاد کند؟

تحلیل رفتن شدید استخوان می تواند منجر به لق شدن و جابجایی دندان ها، از دست دادن دندان، شکاف در لبخند، درد دهان و تغییرات بایت شود. همچنین عوارض بیشتری مانند پوسیدگی دندان و ترک به دلیل عدم پشتیبانی ایجاد می کند. ترمیم هایی مانند بریج ها، روکش ها و دندان های مصنوعی به دلیل حمایت ضعیف از سوی استخوان ممکن است بشکنند.

آیا می توان بدون جراحی استخوان لثه را بازسازی کرد؟

مقدار اندک تحلیل رفتگی خفیف استخوان را می توان فقط با درمان غیر جراحی پریودنتال معکوس کرد. اما تحلیل رفتگی متوسط ​​تا شدید به طور کلی به جراحی ترمیمی مانند پیوند استخوان نیاز دارد. در هر صورت، مراقبت عالی در منزل نقش کلیدی دارد. در حالی که جراحی تهاجمی است، در صورت نیاز، چشمگیرترین نتایج را برای رشد مجدد استخوان ایجاد می کند.