همانطور که از نام آن پیداست، ارتودنسی نامرئی تمام درمان های محافظه کارانه ارتودنسی را در بر می گیرد. ارتودنتیست ها این راهکارهای شفاف را به عنوان جایگزینی قابل قبول تر از نظر زیبایی شناختی برای بریس های فلزی استاندارد توصیه می کنند که این امکان را برای بیماران فراهم می کنند تا احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

در نتیجه، ارتودنسی شفاف به جایگزینی ایده آل برای افراد بزرگسال تبدیل شده است، بویژه آنهایی که در میان عموم کار می کنند و نمی خواهند توضیح دهند که چرا می خواهند لبخند خود را صاف کنند.

درمان ارتودنسی نامرئی چگونه عمل می کند؟

تفاوت اساسی بین ارتودنسی نامرئی و بریس های استاندارد، توانایی تراز مجدد دندان ها به طور محافظه کارانه است. از آنجا که این ابزارهای نامرئی معمولاً همرنگ مینای دندان یا نیمه شفاف هستند، مانند الاینرهای شفاف ارتودنسی، هدف از درمان های ارتودنسی شفاف، حرکت دادن و صاف کردن دندان ها بدون دیده شدن توسط دیگران است.

ارتودنسی شفاف مانند بریس های معمولی به دندان ها فشار وارد می کند و به تدریج آنها را به جای مناسب خود می برد. بسته به نوع ابزار، گجت های ارتودنسی نامرئی می توانند این فشار را به طرق مختلف ایجاد کنند.

انواع مختلف درمان های ارتودنسی نامرئی

الاینرهای شفاف

الاینرها، اسپلینت های شفاف ساخته شده از پلاستیک انعطاف پذیر هستند که به صورت سفارشی برای دهان شما ساخته می شوند و به تدریج دندان های شما را همراستا می کنند. آنها تنها گزینه متحرک ارتودنسی هستند اما باید حداقل 20 تا 22 ساعت در روز استفاده شوند. این الاینرها در یک سری برنامه ریزی شده سفارشی عرضه می‌ شوند که وقتی دندان های شما را در موقعیت مناسب خود حرکت می دهند، یکی پس از دیگری استفاده می شوند. متوجه وجود آنها شدن تقریباً غیر ممکن است؛ هنگام استفاده از نخ دندان و مسواک یا حتی خوردن و نوشیدن می توانید آنها را بردارید.

الاینرهای شفاف گزینه ای فوق العاده برای افرادی هستند که مشکلات جزئی ارتودنسی دارند و نمی خواهند درمان آنها جلب توجه کند.

براکت های زبانی یا پشت دندانی

براکت های پشت دندانی دقیقاً شبیه بریس های فلزی سنتی هستند با این تفاوت که آنها بریس های سفارشی دیجیتالی طراحی شده ای هستند که به گونه ای طراحی شده اند که به جای جلوی دندان ها به پشت دندان های شما متصل می شوند. از آنجا که آنها در پشت دندان ها پنهان هستند، کاملاً غیرقابل تشخیص هستند. در حال حاضر از نظر زیبایی شناسی دلپذیرترین و دقیق ترین جایگزین هستند. اینها با تکنولوژی پیشرفته ساخته شده اند و به نظر می رسد سریع تر از براکت های فلزی دندان ها را صاف کنند. در این درمان، برای پیش بینی دقیق تر، حرکات به صورت دیجیتالی سه بعدی برنامه ریزی شده اند.

بریس های سرامیکی یا شفاف

وقتی صحبت از اجزاء تشکیل دهنده و مکان قرار گیری بریس ها به میان می آید، بریس های سرامیکی یا شفاف شباهت زیادی به بریس های سنتی دارند. هر دوی آنها از براکت ها، سیم ها، و گاهی اوقات از الاستیک ها استفاده می کنند، اما تفاوت بین این دو گزینه شفاف بودن براکت های سرامیکی است که استفاده می شود، بر خلاف نقره ای رنگ بودن بریس های فلزی سنتی. براکت های سرامیکی به خوبی با رنگ دندان ها تلفیق می شوند و این تشخیص آنها روی دندان ها را دشوار می کند.

به غیر از رنگ آنها، هیچ تفاوت چشمگیر دیگری بین بریس های فلزی و سرامیکی وجود ندارد. مراقبت ها، طرح درمان، و زمان درمان همگی یکسان خواهند بود. بریس های سرامیکی گزینه ای فوق العاده برای افرادی هستند که به بریس های سنتی نیاز دارند اما الزاماً نمی خواهند دهان آنها ظاهر فلزی پیدا کند.

مزایای درمان های ارتودنسی نامرئی

سازگاری

از آنجا که الاینرهای شفاف مانند بریس های سنتی سیم یا براکت ندارند، برای بیمارانی که با سایر ابزارهای ارتودنسی دچار سوزش ناشی از قطعات فلزی یا پلاستیکی می شوند، راحت تر هستند.

راحتی

بر خلاف بریس های سنتی که باید هر چند هفته یک بار سفت شوند، برای خوردن، نوشیدن، مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن دندان ها، می توانید الاینرهای شفاف خود را بردارید. این به معنای مراجعه کمتر به مطب دندانپزشک و راحتی بیشتر در زندگی روزمره شما است!

ظاهر

از آنجا که مواد شفاف و مخفی هستند، این بریس های نامرئی مانند بریس های فلزی حجیم در برابر دندان های شما قابل مشاهده نیستند. شما هر کجا که می روید، با اطمینان خاطر می توانید لبخند خود را نشان دهید و بدانید که این الاینرها درمان ارتودنسی شما را مخفی نگه می دارند.

مقالات آموزشی ارتودنسی نامرئی

علت شکستن دندان ها چیست؟

شکستن غیرمنتظره دندان ها به چند تکه می تواند هشدار دهنده باشد. این مقاله دلایل مختلفی که چرا ممکن است شکستگی دندان را تجربه کنید، اقداماتی که دندانپزشک شما برای تشخیص علت انجام می دهد، درمان های احتمالی برای ترمیم دندان های آسیب دیده و مهم تر از همه، نحوه جلوگیری از شکستگی بیشتر دندان را بررسی می کند.

چرا دندان های برخی افراد خیلی نوک تیز هستند؟

داشتن دندان هایی که به صورت غیر طبیعی تیز، نوک تیز یا مخروطی شکل هستند یک ویژگی دندانی است که برخی از افراد با آن متولد می شوند، در حالی که برخی دیگر در مراحل بعدی زندگی دچار آن می شوند. به نظر می رسد دندان هایی که به میزان قابل توجهی نوک تیز یا میخی – شکل هستند با دندان های گرد و بدون لبه معمولی که اکثر افراد دارند متفاوت هستند. این مقاله نگاهی عمیق خواهد داشت به علل مختلف دندان های نوک تیز و پیامدهای آنها برای سلامت و ظاهر دندان ها.

تغذیه در دوران نقاهت جراحی ارتوگناتیک

پس از جراحی ارتوگناتیک، مانند هر جراحی دیگری، ممکن است کمی ناراحتی را تجربه کنید، اما با استراحت و توجه دقیق به انتخاب های غذایی، بهبودی می تواند آرام باشد. ما با سال ها تجربه در کمک به بیماران جراحی فک تخصص داریم، بنابراین اگر به دنبال جراحی ارتوگناتیک هستید، راهنمای زیر ممکن است به شما کمک کند تا این تصمیم مهم را بگیرید.

نمونه های درمانی ارتودنسی نامرئی

بستن فاصله بین دندانی با ارتودنسی تک فک

بستن فاصله بین دندانی (دیاستم) در بین دندان های فک بالا برای مراجع محترم مطب با ارتودنسی ثابت تک فک (بالا)

درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

خارج کردن دندان نیش نهفته در فک بالا سمت چپ به داخل قوس فک بالا با درمان ارتودنسی ثابت. همان طور که در تصاویر مشخص است، فضا برای آوردن دندان نهفته به قوس وجود نداشت که با درمان ارتودنسی فضا برای رویش دندان نیش ایجاد شد

اصلاح خط لبخند و درمان دیپ بایت

اصلاح خط لبخند دندانی و اصلاح مشکل روی هم آمدن بیش از حد دندان ها (دیپ بایت) مراجع مطبمون با درمان ارتودنسی ثابت